Skip to main content

Odpowiednie przygotowanie samochodu do nałożenia folii PPF to połowa sukcesu. Folia przylega równo i szczelnie do powierzchni karoserii, jeśli została odpowiednio oczyszczona oraz osuszona. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że estetyka pojazdu będzie na najwyższym poziomie, a jego karoseria skutecznie zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tym artykule przybliżamy najważniejsze zasady przygotowania pojazdu do oklejania folią PPF. Podpowiadamy jak zrealizować całe zadanie w sposób prawidłowy, jakie etapy mycia mają największy wpływ na efekty wizualne oraz dlaczego nie warto ignorować mycia samochodu przed jego oklejeniem folią PPF

Jak przygotować auto do oklejenia folią PPF

 

Kiedy warto stosować folię PPF?

Oklejanie samochodu folią PPF warto realizować tuż po jego zakupie, gdy tylko opuści on salon. Dzięki temu mamy możliwość zachować jego oryginalny, najlepszy wygląd na długi czas. Folia PPF zabezpieczy lakier przed wszelkimi zarysowaniami, draśnięciami oraz innymi nieestetycznymi defektami.

 

Przygotowanie samochodu do oklejania folią PPF

Aplikacja folii rozpoczyna się od przygotowania samochodu i dokładnego oczyszczenia powierzchni całej karoserii. Zagwarantuje to optymalną przyczepność folii oraz jej najlepsze walory ochronne. Najczęściej przygotowanie pojazdu realizowane jest w kilku etapach, na które składają się: szczegółowe mycie lakieru, dekontaminacja, korekta defektów lakieru, odtłuszczanie.

  • Mycie samochodu ma na celu usunięcie wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń, pyłków, plam, zatłuszczeń lakieru. W tym celu warto posłużyć się dobrej jakości kosmetykami do samochodu, upewniając się, że szampon dotarł do wszystkich zakamarków i trudno dostępnych miejsc – np. okolicy zderzaków oraz listew.
  • Dekontaminacja lakieru realizowana jest po myciu – pozwala na usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, których nie mógł usunąć szampon. Chodzi zwłaszcza o oporne, trudne do zmycia zabrudzenia, powstałe na bazie smoły, osadów mineralnych, żywicy naturalnej. Często do dekontaminacji stosuje się specjalne glinki i/lub lubrykanty dedykowane do lakieru samochodowego.
  • Korekta defektów ma na celu wypełnienie wszelkich zarysowań i otarć szpecących lakier samochodowy. Dzięki temu po zaaplikowaniu folii PPF, karoseria samochodu będzie doskonale gładka i równa. Kontaminacja usuwa wszelkie defekty – widzialne jak i niezauważalne gołym okiem. Warto nie rezygnować z tego etapu, gdyż zaaplikowanie folii na porysowaną karoserię doprowadzi do potencjalnego uwydatnienia niedoskonałości.
  • Odtłuszczanie to także istotny etap przygotowań. Dzięki jego wykonaniu, folia będzie przylegać do samochodu na całej powierzchni, nie pozostawiając żadnych nieszczelności. Ma to duże znaczenie, jeśli zależy nam na długotrwałym użytkowaniu folii PPF. W celu odtłuszczenia karoserii stosuje się specjalne środki do rozpuszczania tłuszczy oraz innych środków chemicznych.

Po wykonaniu powyższych zadań, samochód jest już w pełni przygotowany do nakładania folii PPF, a całe zadanie powinno przebiegać w sposób kontrolowany i bezproblemowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości, kontrahent oferujący usługę oklejania folią PPF powinien służyć również doradztwem w ramach przygotowania samochodu oraz wyboru dedykowanych do tego kosmetyków.

Translate »