Skip to main content

Folie PPF zyskują na popularności, a z każdym rokiem coraz to kolejni kierowcy decydują się na ich zastosowanie na swoich pojazdach. Folia PPF jest skutecznym zabezpieczeniem przed różnego typu uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby doprowadzić do zarysowania karoserii. Ponadto chroni pojazd przed blaknięciem, trwałym zabrudzeniem oraz innego typu defektami. W tym artykule przybliżamy temat pielęgnacji folii PPF, a dokładnie – jej polerowania. Podpowiadamy czy i w jaki sposób można zrealizować to zadanie, jakimi środkami należy się w tym celu posłużyć oraz jakich korzyści przysporzy nam realizacja tego zadania.

Czy folię PPF można polerować?

 

Folia PPF i jej bezpieczne polerowanie

Od razu pragniemy wyjaśnić – polerowanie folii PPF jest dopuszczalne i często stosowane, jednak musi być realizowane zgodnie z określonymi wytycznymi oraz z umiarem. Folia PPF jest folią ochronną, jednak jest podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz inne szkodliwe oddziaływania. Wszelkie zbyt intensywne naciski oraz narzędzia o twardej lub ostrej powierzchni mogą doprowadzić do powstania trwałych zarysowań, a tym samym uszkodzić folię PPF, czyniąc ją potencjalnie nieprzydatną.

 

Polerowanie folii PPF – kiedy warto realizować?

Na polerowanie samochodu z folią PPF powinniśmy się zdecydować, jeśli tylko jej stan tego wymaga, a przeprowadzenie zadania pozwoli przywrócić mu najlepszy wygląd. Przede wszystkim – gdy na folii pojawiają się liczne, drobne defekty, np. zarysowania, matowienia, plamy przebarwień. W takim wypadku najlepszym sposobem na pozbycie się niedoskonałości będzie wypolerowanie folii – i przywrócenie jej oryginalnych walorów.

Polerowanie folii jest też realizowane bezpośrednio po jej zaaplikowaniu i często oferowane w ramach pakietu usług detailingowych. Korzystający z nich kierowcy uzyskają gwarancję, że ich pojazd odzyska najlepszy wygląd, a wszelkie potencjalne niedoskonałości będą ulegać samoregeneracji. Ponadto polerowanie realizowane po montażu folii pozwala wygładzić jej powierzchnię, usunąć wszelkie niepożądane nierówności.

 

Konsekwencje nieprawidłowego polerowania

Szkodliwy dla powierzchni samochodu może być zarówno niedostatek, jak i nadmiar troski ze strony właściciela. W przypadku folii PPF, warto zachować umiar w jej polerowaniu i jedynie sporadycznie decydować się na samodzielną realizację tego zadania. Wykorzystanie niewłaściwych narzędzi lub technik, a także zbyt agresywne podejście do powierzchni folii, może przysporzyć efektów odwrotnych niż zamierzone – spowodować powstanie kolejnych zarysowań, smug i uszkodzeń.

Ponadto, nieprawidłowo zrealizowane polerowanie może pozbawić folię PPF jest zdolności do samoregeneracji, która stanowi o jej wyjątkowej przydatności. Folia PPF samoczynnie regeneruje wszelkie powstające w jej strukturze ubytki i rysy. Nieprawidłowo zrealizowane polerowanie może ograniczyć tę funkcję lub też w ogóle pobawić folię tych właściwości.

Na koniec warto podkreślić, że zachowanie estetyki folii PPF na najwyższym poziomie nie musi wiązać się z koniecznością jej polerowania. Często zupełnie wystarczające jest wymycie pojazdu przy użyciu łagodnych szamponów i miękkich ściereczek z mikrofibry. Polerowanie natomiast najlepiej pozostawić specjalistom od mycia detailingowego.

Translate »