Skip to main content

Jak dbać o alcantare?

Jak wielu innych kierowców zdecydowałeś się na tapicerkę z alcantary? Sprawdź, jak o nią dbać, żeby na długo zachowała swoje walory!

Pod względem wizualnym alcantara do złudzenia przypomina nubuk – skórę naturalną zaliczaną do grupy skór szorstkich szlifowanych od strony lica. W praktyce alcantara jest materiałem sztucznym, produkowanym z cienkich włókien poliuretanowych i poliestrowych. Świadomość tej różnicy jest niezwykle ważna, zwłaszcza podczas pielęgnacji tapicerki samochodowej. Ze względu na wizualne podobieństwo do skór szorstkich alcantara przez niedoświadczonych użytkowników często czyszczona jest z wykorzystaniem metod i środków adekwatnych dla nubuku, co jest nie właściwe. Ze względu na to, że alcantara jest materiałem syntetycznym wymaga środków, narzędzi i procedur przeznaczonych do czyszczenia i pielęgnacji tapicerek materiałowych. Warto pamiętać również o tym, że w przeciwieństwie do nubuku alcantarę można czyścić przy użyciu wody.

Krótki przewodnik po metodach czyszczenia i pielęgnacji tapicerki z alcantary

Niezaimpregnowana alcantara jest tkaniną otwartą. Oznacza to, że jest podatna na zabrudzenia i plamy, które mają tendencje do wnikania głęboko w strukturę materiału. Żeby tego uniknąć, jednocześnie zachowując walory użytkowe materiału tapicerkę należy regularnie odkurzać, a w przypadku zabrudzenia od razu czyścić. Podczas korzystania z tapicerki z alcantary nie zaleca się również stosowania tkanin barwiących – jeśli podejrzewamy, że nasze nowe jeansy barwią, zrezygnujmy z prowadzenia w nich pojazdu, przynajmniej do pierwszego prania.

Alcantara nie nadaje się do czyszczenia parą. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do utraty miękkości i elastyczności włókien, co przełoży się na spadek walorów użytkowych materiału. Warto również pamiętać o tym, że materiał przejawia tendencje do mechacenia się, dlatego nie należy go zbyt intensywnie szorować czy pocierać. Do odświeżenia zakurzonej alcantary poleca się natomiast miękką i lekko zwilżoną bawełnianą szmatkę.

Jeśli nie czujemy się na siłach, żeby samodzielnie przeprowadzić pielęgnacje tapicerki samochodowej, zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowców, którzy doskonale wiedzą, jak usunąć zabrudzenia z alcantary zachowując przyjemną miękkość materiału.

 

Wpadnij do nas:
ul. Szeligowska 26B, 01-320 Warszawa Bemowo
zapraszamy Zespół Detailing-Crew Warszawa Bemowo.

Odwiedź nas na naszym Facebooku i bądź na bieżąco.

Translate »