Czyszczenie karoserii wymaga zastosowania odpowiednich środków. Jednym z nich jest aktywna piana. Aktywna piana jest dostępna w ofercie myjni bezdotykowych, jak również do przygotowania we własnym zakresie. Czym dokładnie jest ten preparat? Jak działa? Jak prawidłowo stosować go na samochodzie?
Aktywna piana to Skuteczne bardzo skoncentrowany preparat używany do mycia samochodu. Standardowo aplikuje się go za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub pianownicy, choć w przypadku umiarkowanie zabrudzonego pojazdu z powodzeniem może być aplikowany także ręcznie. Preparat składa się z produktów, które bardzo silnie oddziałują na tłuste zanieczyszczenia, jednocześnie pozostając bezpiecznymi dla karoserii samochodowej. W kontakcie z aktywną pianą zanieczyszczenia miękną i dzięki temu łatwo odchodzą z lakieru – bez konieczności szorowania i ryzyka jego uszkodzenia. W przypadku bardzo zabrudzonych samochodów aktywna piana jest wykorzystywana od mycia wstępnego.
Jak to działa? Ile czasu potrzeba, żeby usunąć zabrudzenia?
Mycie samochodu z wykorzystaniem aktywnej piany obejmuje trzy etapy:
- nałożenie piany,
- mycie przy pomocy myjki/rękawicy,
- osuszenie pojazdu.
Mimo wielu pozytywnych rekomendacji aktywna piana nie będzie skuteczna jeśli będziesz jej używać w nieprawidłowy sposób. Najlepsze rezultaty uzyskuje się podczas nakładania preparatu pianownicą. Dzięki aplikacji pod ciśnieniem, piana zachowuje wszystkie właściwości. Dodatkowym atutem pianownicy jest szybka i równomierna aplikacja preparatu, dzięki czemu masz pewność, że nie pomiąłeś żadnej części karoserii.
Bardzo istotne jest to, w którym miejscu zaczniesz nakładanie piany. Zaleca się jej aplikację od dolnej części samochodu i poruszanie się ku górze. Dach to ostatni element, który powinien zostać pokryty preparatem. Dlaczego? Dolna część pojazdu jest najbardziej narażona na zanieczyszczenia. Aplikując na te miejsca pianę w pierwszej kolejności, pozwalasz na dłuższą pracę preparatu, a co za tym idzie na bardziej skuteczne jego działanie w walce z uporczywymi zabrudzeniami.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Preparat nakłada się na suchą i nienagrzaną karoserię. W przeciwnym razie nie zadziała tak, jak powinien. W sezonie letnim samochód najlepiej myć wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. To szczególnie ważne w przypadku ciemnych lakierów, które absorbują ciepło słoneczne i osiągają naprawdę wysokie temperatury w ciągu dnia, nawet jeśli wydaje się nam, że temperatura powietrza na zewnątrz jest optymalna.
Ile czasu odczekać przed przystąpieniem do mycia samochodu? Jak skutecznie umyć pojazd po aplikacji aktywnej piany?
Czynnikiem kluczowym dla efektywnego działania preparatu jest czas. Piany nie należy spłukiwać od razu po zakończeniu aplikacji. Jej zmywanie należy rozpocząć z chwilą, kiedy przestanie być puszysta i zacznie powoli spływać z powierzchni karoserii. Do jej całkowitego spłukania zaleca się użycie myjni ciśnieniowej i wody. Najlepsze efekty uzyskasz zmywając pianę ciepłą wodą.
Po zmyciu piany karoserię należy osuszyć. To pozwoli zapobiec pojawianiu się na lakierze nieestetycznych smug i zacieków.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zabezpieczenia lakieru samochodowego!