Folia PPF to najlepsze zabezpieczenie reflektorów, karoserii oraz innych elementów pojazdu. Dobrze nałożona folia jest niewidoczna, a dzięki właściwościom samoregeneracji przez lata zachowuje swoje właściwości i estetyczny wygląd. Dlaczego warto nałożyć folię PPF na karoserię auta?
Zmiana technologii produkcji lakierów samochodowych wymuszona względami ochrony środowiska doprowadziła do sytuacji, w której coraz większa liczba właścicieli nowych pojazdów narzeka na trwałość powłoki lakierniczej. Współczesne lakiery samochodowe są o wiele bardziej podatne na zarysowania, zmatowienia i odbarwienia powodowane czynnikami biologicznymi. Dlatego utrzymanie ich w nienagannym stanie przez długi okres czasu wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Jedną z najczęściej wybieranych przez kierowców usług, jakie oferuje car detailing jest zabezpieczenie samochodu folią ochronną.
Przed czym chroni folia PPF?
Główną zaletą folii PPF jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Folię samochodową można wykorzystać do zabezpieczenia całego nadwozia lub wybranych elementów karoserii, w tym także reflektorów. Niektóre warsztaty specjalizujące się w aplikacji folii ochronnych rekomendują ich zastosowanie także wewnątrz pojazdu. Folia chroni przed:
- uszkodzeniami powodowanymi przez większość czynników atmosferycznych (Niestety nawet najwyższej jakości folia ochronna nie jest w stanie zabezpieczyć karoserii przed anomaliami pogodowymi takimi jak duży grad.),
- czynnikami biologicznymi (pyłkami roślin, ptasimi odchodami, owadami),
- odpryskami,
- piaskiem.
De facto, dobrej jakości folia zapewnia ochronę przed wszelkimi zagrożeniami wynikającymi z codziennego użytkowania samochodu. Na tym jednak zalet aplikacji foli się nie kończą.
Właściwości folii ochronnej PPF i ich wpływ na użytkowanie pojazdu
Rynek foli samochodowych stale się rozwija. Wprowadzanie nowych technologii ma na celu zapewnienie coraz większego zakresu ochrony karoserii, przy jednoczesnym uzyskaniu wysokiego efektu estetycznego. Folie PPF nowej generacji posiadają zdolność do samoregeneracji i właściwości hydrofobowe. Jak te parametry przekładają się na codzienne użytkowanie pojazdu?
Folia samoregenerująca
Folia ochronna jest narażona na działanie tych samych czynników szkodliwych co niezabezpieczona karoseria pojazdu. Oznacza to, że pod wpływem codziennej eksploatacji rysuje się. Zarysowania na powłoce ochronnej obniżają walory wizualne karoserii. Folia posiadająca zdolność do samoregeneracji pod wpływem ciepła – promieniowania UV lub ciepłej wody – ulega wygładzeniu, tym samym odzyskując pierwotną estetykę. Jest to możliwe ponieważ zarysowania zabliźniają się. Proces ten przebiega przez cały czas eksploatacji warstwy ochronnej, dlatego też samoregenerująca folia PPF zachowuje doskonały wygląd przez naprawdę wiele lat.
Właściwości hydrofobowe
Hydrofobowość to zdolność to zdolność do odpychania od siebie cząsteczek wody oraz innych cieczy. Właściwości hydrofobowe foli ochronnych sprawiają, że karoseria jest mniej podatna na zanieczyszczenia, a ściekający po niej deszcz nie pozostawia na lakierze nieestetycznych zacieków. Powierzchnie o właściwościach hydrofobowych są również łatwiejsze do utrzymania w czystości.