Wosk nakładany na karoserię pojazdu podnosi walory wizualne lakieru, jednocześnie zapewniając jego podstawową ochronę. Wielu kierowców przywykło do regularnego woskowania samochodów do tego stopnia, że obecnie zastanawiają się nad efektywnością nakładania wosku na powłokę ceramiczną. Czy można nakładać wosk na ceramikę? Jak wpłynie to na właściwości i użytkowanie powłoki?
Powłoka ceramiczna jest preparatem służącym do zabezpieczania samochodu. Dobre powłoki ceramiczne mogą być aplikowane wyłącznie przez auto detailing, co wiąże się z ograniczoną dostępnością preparatów dla klientów indywidualnych oraz wymaganiami związanymi z ich nakładaniem. Powłoki ceramiczne poprawiają estetykę pojazdu – nadają głębię koloru i sprawiają, że lakier bardzo dobrze się prezentuje. Jednak walory wizualne to nie wszystko. Ze względu na właściwości hydrofobowe ceramika ułatwia odprowadzanie wody, dzięki czemu po deszczu na karoserii nie pozostają nieestetyczne zacieki. Ułatwia również utrzymanie pojazdu w czystości. Samochód brudzi się wolnej, a usunięcie zanieczyszczeń z lakieru nie wymaga stosowania silnych środków myjących.
Wosk: Podstawowy sposób na zabezpieczenie lakieru
Wosk to jeden z podstawowych sposobów na zabezpieczenie lakieru samochodowego. Pozwala uchronić powłokę lakierniczą przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i ułatwia bieżącą pielęgnację samochodu. Dobrej jakości wosk powinien się cechować:
- właściwościami estetycznymi,
- właściwościami ochronnymi,
- trwałością,
- właściwościami hydrofobowymi.
Porównując właściwości wosków samochodowych można dojść do wniosku, że preparaty te praktycznie niczym nie różnią się od powłok ceramicznych. Rzeczywiście, pod względem użytkowym oba systemy ochronne oferują zbliżone właściwości. Jednak pod względem trwałości różnica jest nieporównywalna. Wosk utrzymuje się na karoserii przez klika miesięcy. Odpowiednio pielęgnowane i serwisowane powłoki ceramiczne zabezpieczają lakier nawet przez klika lat.
Woskowanie powłok ceramicznych: Czy można?
Aplikacja wosku na powłokę ceramiczną nie jest zalecana. Wosk nie uszkodzi powłoki, ale może osłabić jej właściwości hydrofobowe, co utrudni utrzymanie pojazdu w czystości. Dodatkowo, dokładne oczyszczenie powłoki z wosku naraża ją na uszkodzenia mechaniczne, dlatego zabieg taki powinien być przeprowadzony w profesjonalnym studiu detailingowym. To z kolei wiąże się z kosztami.
Jeśli zależy nam na utrzymaniu powłoki ceramicznej w nienagannym stanie, należy zrezygnować z tradycyjnych wosków samochodowych na rzecz preparatów dedykowanych. Na rynku detalicznym znajdziemy szeroki wybór tego typu rozwiązań. To przede wszystkim preparaty w płynie. Zawierają one w swoim składzie tlenek krzemu SiO2, który jest głównym składnikiem powłok ceramicznych. Tego typu preparaty nie tylko nie uszkodzą powłoki, ale wręcz mogą poprawić jej właściwości między serwisami i przedłużyć żywotność.