Skip to main content

Folia PPF to jedno z najchętniej wybieranych zabezpieczeń karoserii samochodowej. Stanowi świetną osłonę przed szkodliwymi oddziaływaniami mechanicznymi, wilgocią oraz promieniowaniem UV. Dzięki temu samochody oklejone folią PPF zachowują atrakcyjny wygląd na wiele lat. Folia PPF nie jest jednak rozwiązaniem wiecznym – z czasem może dojść do jej uszkodzenia, powstawania braków lub innych defektów. W tym artykule zgłębiamy ten temat podpowiadając – jak skutecznie naprawić zaistniałe w folii rysy, jakimi metodami możemy się posłużyć oraz kiedy warto zdecydować się na zrealizowanie tego zadania.

Czy można naprawić uszkodzoną folię na samochodzie

 

Folia PPF – folia samoregenerująca

Kierowcy decydujący się na auto detailing z zastosowaniem folii PPF zdają sobie sprawę, że jest to warstwa samoregenerująca. Oznacza to, że pojawiające się na jej powierzchnie zarysowania, draśnięcia oraz inne braki zostają samoczynnie uzupełnione przez strukturę folii. Dzięki tej zdolności, folia świetnie znosi długi upływ czasu oraz rozmaite warunki eksploatacyjne.

Z czasem jednak mogą pojawić się zarysowania oporne, które nie tylko będą szpecić wygląd samochodu, ale również nie będą ulegały samoczynnemu wygładzeniu. W takim wypadku kierowcy powinni dokładnie przyjrzeć się wszelkim potencjalnym rysom, którymi pokryta została folia PPF oraz zaaplikować jedno z polecanych rozwiązań.

 

Naprawa zarysowań folii PPF

Problem zarysowań można rozwiązać na kilka problemów. Jeśli folia nie jest w stanie samoczynnie wyrównać swojej powierzchni, wówczas możemy posłużyć się takimi rozwiązaniami jak urządzenia emitujące ciepło. Za ich pomocą należy podgrzać miejsce na karoserii, w którym folia pokryta jest największą ilością zarysowań. Pod wpływem ciepła folia powinna wypełnić wszelkie braki w swojej strukturze.

Jeśli zarysowania są większego kalibru, możemy skorzystać z fachowej pomocy w uzupełnianiu braków w folii. Kierowcy dysponujący zabezpieczeniami wykonanymi z PCV są w lepszej sytuacji – mogą skorzystać z zestawów przeznaczonych do samodzielnego naprawiania. W przypadku folii PPF, samochód można powierzyć specjaliście od detailingu, który przywróci mu najlepszą prezencję.

 

Jeśli folia jest mocno zużyta, a pokrywające ją zarysowania niemożliwe do usunięcia, najlepszym rozwiązaniem pozostaje demontaż dotychczasowej okleiny i zastąpienie jej nową folią. Zdjęcie starej folii PPF nie jest szczególnie trudne, choć wymaga nieco precyzji i cierpliwości. Folię należy ściągać pod kątem 90 stopni względem powierzchni karoserii, co zagwarantuje usunięcie również warstwy kleju. Dobrej jakości folie PPF nie powinny sprawiać problemów w czasie demontażu, nawet jeśli realizująca to zadanie osoba nie ma wprawy ani kwalifikacji.

Translate »