Skip to main content

Folia PPF (Paint Protection Film), znana również jako folia ochronna na lakier, zdobywa coraz większą popularność wśród właścicieli samochodów. Oferuje ona ochronę przed zarysowaniami, uszkodzeniami powodowanymi przez kamienie, sól drogową czy odchody ptaków. Jednak okazuje się, że sama decyzja o aplikacji folii nie wystarczy, bo trzeba jeszcze zdecydować się na jej konkretny rodzaj. Czym powinien być podyktowany Twój wybór? Wyjaśniamy. 

Jakość folii PPF

Jakość folii PPF odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniej ochrony lakieru – nie każda będzie stanowiła równie skuteczne zabezpieczenie. Wysokiej jakości folie są bardziej elastyczne, dzięki czemu łatwiej je aplikować, a także lepiej chronią przed zarysowaniami. Warto wybierać produkty renomowanych producentów, którzy mają doświadczenie w branży i oferują gwarancję na swoją folię. 

Grubość folii PPF

Grubość folii PPF waha się, wynosi od 200 do nawet 300 mikronów lub od 160 do 200 µ (w zależności od jednostki, jaką posługuje się producent). Im grubsza folia, tym lepiej chroni, ale może być trudniejsza w aplikacji. Grubsze folie często są wybierane do ochrony przednich części samochodów, gdzie ryzyko uszkodzeń jest największe.

 

folia ppf

Poziom klarowności

Dobra folia PPF powinna być niemal niewidoczna na powierzchni lakieru, dlatego tak istotnym parametrem wyboru jest poziom klarowności i stopień przezroczystości folii. Im wyższa, tym kolor i połysk lakieru utrzymują się na lepszym poziomie, co pozytywnie wpływa na ogólny wygląd auta.

Właściwości samoregenerujące 

Niektóre folie PPF mają zdolność samoregeneracji – małe zarysowania same znikają pod wpływem ciepła. Folia stopniowo roztapiając się zalewa miejsce mirkouszkodzenia, co wygładza powierzchnię, aby znów była idealnie równą taflą. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć pewność, że Twój samochód dłużej będzie wyglądać jak nowy, a codzienna eksploatacja zbytnio go nie oszpeci.

Trwałość i gwarancja

Folie PPF różnią się trwałością. Niektóre mogą przetrwać kilka lat, inne nawet dekadę. Ważne jest, aby folia była odporna na promienie UV, nie rolowała się i nie odpryskiwała. Taki efekt uzyskasz tylko wtedy, gdy zdecydujesz się zlecić aplikację produktu dobremu salonowi car detailingu. 

Zastosowanie folii

Nie wszystkie folie PPF są odpowiednie do każdego typu pojazdu czy powierzchni. Niektóre są przeznaczone do konkretnych modeli samochodów, inne do motocykli czy łodzi. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie folia nadaje się do konkretnego zastosowania. Poza tym, czy można nią obkleić wyłącznie maską, dach i inne części karoserii, czy nada się również na reflektory, szyby i lusterka. 

Koszt i zlecenie usługi

Cena folii PPF może się różnić w zależności od producenta, grubości i dodatkowych właściwości. Pamiętaj jednak, że inwestycja w dobrą folię to inwestycja w ochronę Twojego samochodu, co w dłuższej perspektywie może przynieść oszczędności. Zamów usługę oklejania w salonie. Mało kto jest w stanie samodzielnie, w przydomowym garażu przeprowadzić zabieg tak, aby zyskać idealnie gładką, foliową warstwę na samochodzie.

Translate »