Jak dbać o koła samochodowe?
Mówi się, że koła są wizytówką samochodu, nawet najwspanialszy wóz na brudnych i zniszczonych felgach traci na prezencji. Razem z wiosną i zmianą zimowych kół na letnie nadszedł idealny moment aby zadbać o to. Czyste i zakonserwowane „zimówki” komfortowo „przeczekają” do kolejnych śniegów. Natomiast świeżo założone wyczyszczone, wypolerowane i koła letnie będą dumnie prezentować się na szosie. Przeczytaj nasz artykuł jeżeli chcesz się dowiedzieć „jak dbać o koła samochodowe”.
Gruntowne oczyszczanie i konserwacja
Jeśli postanowiłeś po raz pierwszy porządnie zadbać o koła, najprawdopodobniej będą wymagały specjalnego potraktowania i trochę czasu. Po pierwsze musimy dokładnie oczyścić felgi, opony oraz nadkola i ich okolice. Aby ułatwić sobie zadanie najlepiej zaopatrzyć się w podnośnik hydrauliczny. Kobyłki oraz odpowiednie kosmetyki oraz akcesoria to kolejne primo. Pozostaje tylko pracować nad każdym kołem z osobna, ściągając je uprzednio.
Przystąpmy więc do pracy. Koła należy spryskać zarówno od frontu jak i od wewnątrz produktem dedykowanym do czyszczenia felg. Zwykle są to dość mocne środki ułatwiające usunięcie opornego brudu a nawet pyłu z klocków hamulcowych, pamiętajmy więc o lateksowych rękawiczkach, by chronić skórę dłoni. Zwróćmy też uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są nasze felgi i jakie są zalecenia producenta odnośnie produktu. Produkt nanosimy zawsze na ostudzone felgi, natomiast dla pełnego bezpieczeństwa wykonujemy wcześniej test na małej i niewidocznej powierzchni.
Aby doczyścić powierzchnię używamy odpowiednich szczotek, specjalnie przystosowanych do tego typu zadań, do felg i nadkoli wybierzmy na tyle delikatną, by nie porysować powierzchni, opony najwygodniej doczyścić tą o nieco twardszym włosiu, natomiast detale (takie jak np. amortyzatory) wygodnie będzie czyścić pędzelkiem.
Jeśli na felgach jest dużo smoły oraz pozostałości po dawnym wyważaniu użyjmy środka rozpuszczającego smołę i klej, zaś przy mniejszych zabrudzeniach ze smoły – glinki.
Z zabrudzeniami na nadkolach i oponach poradzi sobie również produkt typu APC (All Purpose Cleaner) w mocniejszym stężeniu. Po dokładnym oczyszczeniu kół sprawdźmy jak prezentuje się stan frontów felg. Jeśli ich wygląd odbiega od ideału, są matowe i posiadają masę rysek zniwelujmy to za pomocą past polerskich.
Jakich środków użyć?
Producenci kosmetyków oferują szeroką gamę środków do polerowania każdego rodzaju metalu, więc każdy znajdzie coś dla siebie (i swoich felg ). Jeśli felgi są lakierowane z powodzeniem możemy użyć tych samych past co do lakieru nadwozia. Czynność polerowania możemy wykonać za pomocą rąk i odpowiedniego aplikatora, pracując okrężnymi ruchami, moderując nacisk w zależności od potrzeb. Zalecamy jednak skorzystania z opcji mechanicznego polerowania. Wypolerowaną w ten sposób powierzchnię felg zabezpieczmy dedykowaną powłoką, charakteryzującą się odpornością na wysokie temperatury, który jeszcze bardziej podkreśli połysk, zabezpieczy, oraz sprawi, że brud będzie mniej ochoczo przywierał do powierzchni (pamiętajmy o nakładaniu powłoki ceramicznej na felgi również od wewnętrznej strony). Powłokami stworzonymi z myślą o felgach.
Wpadnij do nas:
ul. Szeligowska 26B, 01-320 Warszawa Bemowo
zapraszamy Zespół Detailing-Crew Warszawa Bemowo.
Odwiedź nas na naszym Facebooku i bądź na bieżąco.