Nowe samochody oferują bezpieczeństwo, komfort i wygodę. Niestety ekologiczne lakiery samochodowe nie są tak trwałe jak dawniej i wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Właściciele pojazdów zainteresowani możliwością wykonania powłoki ochronnej na lakierze sięgają po:
- woski,
- powłoki ceramiczne,
- folie.
Każdy z wymienionych produktów ma swoje zalety – woski są tanie, folie ochronne posiadają właściwości samonaprawcze, a powłoki ceramiczne oferują dyskretną ochronę i znacząco ułatwiają utrzymanie pojazdu w czystości. Ile kosztuje powłoka ceramiczna?
Ceny powłok ceramicznych
Powłoki ceramiczne różnią się przede wszystkim pod względem twardości, co przekłada się na ich trwałość – z czasem powłoka zmywa się z nadwozia i lakier trzeba zabezpieczyć po raz kolejny. Należy przy tym pamiętać, że cena powłoki ceramicznej zależy nie tylko od wyboru preparatu o określonych właściwościach. Na koszt usługi składa się bowiem szereg pomniejszych usług detailingowych, które są niezbędne do wykonania powłoki ceramicznej w sposób trwały i estetyczny. Całość to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Powłoki ceramiczne są również oferowane w pakietach z innymi systemami zabezpieczeń – powłokami na felgi, szyby czy impregnatami na tapicerki. W zdecydowanej większości przypadków wybór pakietu jest o wiele bardziej korzystny niż wybór poszczególnych usług detailingowych. Co ważne, cena pakietu może się różnić w zależności od rozmiaru samochodu. Dlatego też większość punktów detailingu zawiera w cenniku ceny „od”.
Ceny powłoki ceramicznej a wiek samochodu
To, ile zapłacimy za ceramikę na samochodzie może zależeć od jego przebiegu… W przypadku nowych samochodów bardzo często powłokę ochronną można aplikować na nadwozie po wykonaniu mycia podstawowego. W przypadku pojazdów używanych, które były już jakiś czas eksploatowane w ruchu miejskim niezbędne może się okazać przeprowadzenie czyszczenia detailingowego. Czyszczenie detailingowe wpływa na koszt usługi, ale jest niezbędne do prawidłowego nałożenia powłoki ceramicznej i stanowi gwarancję jej przyczepności do podłoża.
Dlaczego używany samochód może wymagać mycia detailingowego?
Samochód w trakcie eksploatacji jest narażony na szereg czynników, które mogą powodować uporczywe zanieczyszczenia na lakierze:
- owady,
- ptasie odchody,
- smoła,
- beton.
Tego typu zanieczyszczenia muszą zostać usunięte z lakieru przed nałożeniem powłoki ceramicznej. W przeciwnym razie uzyskany efekt estetyczny będzie niezadowalający, a trwałość powłoki może być znacznie krótsza.